Çin'deki en temiz otlak: Hulunber

Hulunber Otlağı, Çin'in en temiz otlak arazilerinden; uçsuz bucaksız ormanlara sahip Daxinganling Dağları ise, herkesin gitme hayali kurduğu bir cennet olarak bilinir… Bu otlak ve orman bir yerde buluşur: İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin doğusundaki Hulunber'de...

Hulunber'i gerçekten yaşamak, bölgeyi tanımak isteyenler için şu turu tavsiye edebiliriz: Hulunber'in merkezi Hailar'dan hareket edin. Otlaktan geçerek, kuzeybatıdaki sınır kenti Manzhouli'ye doğru gidin. Daha sonra da Manzhouli'den ayrılarak, Çin-Rusya sınırı boyunca doğuya ilerleyin. Bu hattaki Rus köylerini gezdikten sonra da Daxinganling Dağları'na ulaşacak, Evenk etnik grubu ve Ren geyiklerini keşfedeceksiniz.
Hulunber ismiyle ilgili bir hikâye
Hulunber'in ismi, bölgede yer alan Hulun ve Ber göllerinden geliyor. Doğudaki Hulun ve batıdaki Ber gölleri birbirlerine bakar.
Rivayete göre, şarkı söylemeyi ve dans etmeyi çok seven Hulun adlı kız ile okçulukta son derece maharetli olan Ber adlı cesur delikanlı, birbirlerine âşık olmuş. Bir gün Mangus adlı şeytanın bölgeye gelmesiyle, otlaktaki sular çekilmiş, çimenler kurumuş ve hayvanlar ölmüş. Mangus'la mücadele eden Ber, babasının ona verdiği hayali okları var gücüyle gökyüzüne fırlatmış. Bunun üzerine, yağmur yağmaya başlamış ve otlak yeniden canlanmış.
100l1a0000019s94d3992.jpg
Ber, daha sonra Mangus'u öldürmüş ve sevgilisi Hulun'la birlikte iki büyük göle dönüşmüş.
İki gölün beslediği Hulunber otlağı son derece verimlidir. Kısa otların yetiştiği arazide, rahat bir şekilde otlayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar görülür.
Burasının, turistlere Cengiz Han dönemini hatırlattığı söylenir. Bir düşünün, o dönemde askerler için bu otlakta saklanacak bir yer bulmak hiç de kolay bir iş değildi herhalde...
Otlakta yaşayan Moğollara, "at sırtındaki etnik grup" denir. Moğollar, bugünlerde de at sırtında yaptıkları sporlarda ve eğlencelerde ustalıklarını koruyor.
Gelişmiş ticaretiyle Manzhouli
Manzhouli, Hulunber'e bağlı bir ticaret kenti.
Kentin sokaklarındaki tanıtımlar hep Çince ve Rusça olarak iki dilde yapılıyor. Rusya'dan buraya gelen iş adamları, buradan Çin'in iç kesimindeki Yiwu kentinde üretilen malları alarak, Rusya'ya satıyorlar.
Çin filmlerindeki "Aşk Ağacı"---Beyaz Huş ağacı
Hulunber'den bahsedildiğinde, akla ilk önce yemyeşil bir otlak geliyor. Yüzölçümü açısından, aslında Hulunber'daki ormanlık alan daha geniştir. Beyaz huş ağaçları, çamlar, yosunlar, mantarlar, rengârenk çiçekler ve sevimli sincapların bulunduğu uçsuz bucaksız Daxinganling Dağları, her mevsimde ayrı bir güzellik sergiler.
Beyaz huş ormanı adlı şarkı var. Şarkının sözleri ise şöyle: "Sakin köye kar yağarken, gri bulutlar altında güvercinler uçar. / Beyaz ağaçta iki isim yazılı, onlar ömür boyu aşklarını koruyacaklar..."
Sade ve zarif bir görüntüye sahip beyaz huş ağacı, Çin'deki filmlerde ve şarkılarda sıkça aşkın simgesi olarak gösterilir.
Ren geyiği
Hulunber'deki Daxinganling Dağları'nın iç bölgelerinde, Ren geyiği yetiştirerek ve avcılık yaparak geçinen Aoluguya adlı bir topluluk yaşar.
Evenk etnik grubuna mensup Aoluguyalılar, Çin'de avcılıkla geçinen son topluluk olarak adlandırılır. 200 kişilik nüfusa sahip Aoluguyalılar, ormanlarda yaşar ve gerçek bir avcı gibi yaşamayı sürdürür. Ren geyikleri ise uysal bir şekilde bu avcı halkın yanında yetişir.
Yerel sakinlere göre, Daxinganling'ı ziyaret için en güzel mevsim sonbahardır. Çünkü eylül ayında, dağlardaki birbirinden güzel ağaçların yaprakları renk değiştirir. Dağdaki eşsiz ağaçlar, adet bir tablo gibi görülür.

Bize Ulaşın

Büyükesat, Uğur Mumcu Sk. No:52, 06700 Çankaya/Ankara

+90 (312) 446 58 15

info@asyaninsesi.com.tr

Bizi Takip Edin

© Asyanın Sesi. Her hakkı saklıdır.

Web Tasarım: AdaNET