Antik Fenghuang kenti

Fenghuang, Hunan eyaletinin batı sınırında bulunan antik bir kasaba. Burası doğal güzelliğin, tarihi ve kültürel zenginliğin yeri.

1300 yıllık geçmişi bulunan kasabadaki bazı eski bahçeler, konutlar, köprüler ve pagodaların tarihi Ming ve Qing Hanedanlarına kadar uzanıyor. Fenghuang (Anka kuşu) kasabası, içine girdiğinizde geleneksel Çin tablolarında görebileceğiniz manzaraları hatırlatacaktır.
Fenghuang kasabasının sakinlerinin büyük bir kısmını Miao etnik grubu oluşturuyor. Buradaki yaşam tarzı halen epey geleneksel. Kasabanın içinde bir tura çıktığınızda ırmak kenarında çamaşır yıkayan kadınlara veya balık tutam adamlara rastlayabilirsiniz. Bu kadınların çoğu zengin çiçek motifleriyle bezenmiş, mavi renkli geleneksel kıyafetlerini bugün bile giyiyor.
1_fenghuang_ancient_town_hunan_china.jpg
Fenghuang'da, Beijing'de ziyaret edebileceğiniz meşhur Çin Seddi'nin bir bölümünü de görmeniz mümkün. Çin Seddi'nin bu kısmı Ming Hanedanı (1573-1620) döneminde inşa edilmiş.
Kasabanın dükkânlarında, gümüş takılar ve batik kıyafetler gibi Miao azınlığının özel el işi örneklerini bulabilirsiniz. Restoranlarda ise bolca kırmızı biber turşusu kullanılmasıyla ünlenmiş birbirinden leziz yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Fenghuang'ın çeşitli yerel atıştırmalıkları da mutlaka tadılması gerekenler arasında, en popüleri ise zencefilli şeker. Şeklinden dolayı "Bükümlü şeker" olarak da anılmaktadır. Fenghuang sokaklarında çok sayıda şekerciyi tüm yeteneklerini ortaya koyarak yapışkan şuruplarıyla zencefilli şekerleri bükerken görebilirsiniz.
Koyu yeşil dağların arasına gizlenmiş Fenghuang, ünü arttıkça küçük ve huzurlu bir kasaba olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Fenghuang'da şu anda iki büyük mahalle bulunuyor; bunlar yeni yapılan yerleşim alanı ve eski bölge. Konaklama koşulları yeni bölgede daha iyi olduğundan turistler burada kalıyorlar. Yeni bölgeden eskisine taksi ile ulaşmak yalnızca 10 dakikayı bulurken, yolculuğunuz birkaç yuana mal oluyor.
Fenghuang.jpg
Eski bölgenin girişinde kanatlarını açmış şekilde duran bakırdan bir Anka kuşu heykeli yer alıyor. Çin efsanelerinde Anka kuşu uğurlu sayıldığından Fenghuang kasabasının da kutsandığına inanılır.
Bölgeye girdiğinizde dar sokaklar boyunca sayısız butik dükkânların dizildiğini göreceksiniz.
Fenghuang kasabasında hayat büyük oranda Tuojiang Nehri'ne bağlı. Küçük kasabanın içinden binlerce yıldır akan Tuojiang Nehri, Fenghuang kasabasının "nehir ana"sı olarak bilinir.
126584_w-850_h-400_q-100_m-crop.jpg
Biraz oturup rahatlamak ve yerlilerin hayatını, yaptıkları işleri, nehirde yüzen çocukları gözlemlemek istiyorsanız nehirde bir bot turuna çıkabilirsiniz. Tur sırasında yerlileri gözlemlemekle beraber Çin modernleşmeye başlamadan evvel burada yaşayan insanların günlük telaşlarını hayal edebilirsiniz. Tabii, turistlerin yoğunluğundan kaçmak istiyorsanız nehrin aşağı bölgelerine gitmelisiniz.
Fenghuang kasabasının en güzel zamanı ise her yerde olduğu gibi sabah saatleri. Sabahın erken saatlerinde dağların zirveleri bulutlarla kaplıyken, sokaklarda neredeyse hiç araç ve insan yokken, ahşap çatılardan damlayan suların sesindeki ritmi duyabilir ve nemli, temiz hava ile bitkilerin kokusunu alabilirsiniz.Bize Ulaşın

Büyükesat, Uğur Mumcu Sk. No:52, 06700 Çankaya/Ankara

+90 (312) 446 58 15

info@asyaninsesi.com.tr

Bizi Takip Edin

© Asyanın Sesi. Her hakkı saklıdır.

Web Tasarım: AdaNET