Yi Etnik Grubu

Uzun bir geçmişe ve 6 milyondan fazla nüfusuna sahip olan Yi etnik grubu, ülkenin güneybatısındaki Yunnan, Sichuan ve Guizhou eyaletleriyle Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin kuzeybatısında dağınık bir şekilde yaşıyor.

Yi etnik grubuna mensup insanların yaşadığı bölgelerde dimdik dağlar ve birbirleriyle kesişen nehirler dikkat çeker. Yüksek dağlar ve derin vadiler arasında dağılan göller ve havuzlar güzel bir manzara oluşturuyor.
      Yi etnik grubunun kendi dili ve yazısı vardır. Han-Tibet dil ailesine bağlı Tibet-Burma dil grubuna ait Yi dilinin 6 lehçesi var. Yi dilinde yazılan ve bugüne kadar süre gelen tarih kitapları ile edebi, tıbbi ve eczacı eserler ve Yiler arasında dilden dile dolaşan sözlü edebi eserleri zengin içeriğe sahiptir.
      Esas olarak tarımla geçinen Yiler, bazı bölgelerde hayvancılıkla da uğraşıyorlar.
Gelenekler
Uzun bir geçmişe ve 6 milyondan fazla nüfusa sahip olan Yi etnik grubu, Çin'in güneybatısındaki Yunnan, Sichuan ve Guizhou eyaletleriyle Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin kuzeybatısına dağılmış şekilde yaşıyor.
       Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinin Chuxiong Özerk İli'ne bağlı Yongren ilçesinde yaşayan Yi milliyeti, Çin ay takvimine göre, yılın birinci ayının 15. günü "Kıyafet Yarışması Festivali" düzenliyor. Yiler'in geleneksel örf ve adetlerinin yanı sıra güzel milli kıyafetlerin sergilendiği festivalde, Chuxiong ilçesinde yaşayan tüm Yiler, bir araya gelir.

Bize Ulaşın

Büyükesat, Uğur Mumcu Sk. No:52, 06700 Çankaya/Ankara

+90 (312) 446 58 15

info@asyaninsesi.com.tr

Bizi Takip Edin

© Asyanın Sesi. Her hakkı saklıdır.

Web Tasarım: AdaNET