Wang Yi Özbek ve Kırgız mevkidaşlarıyla görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Shanghai İşbirliği Örgütü Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında Özbekistan Dışişleri Bakanı Bahtiyar Saidov ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile ayrı ayrı görüştü.

Wang Yi Özbek mevkidaşıyla gerçekleştirdiği görüşmede bu yılın ocak ayında Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in Çin’e resmi ziyaret yaptığını hatırlatarak iki ülkenin liderlerinin yeni dönemde her koşulda kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirerek daha yüksek düzeyde Çin-Özbekistan kader birliğini oluşturmaya karar verdiğini kaydetti.

Bakan Wang, Çin ve Özbekistan’ın liderlerinin vardığı önemli mutabakatı hayata geçirip karşılıklı siyasi güveni artırması, kapsamlı işbirliğini derinleştirmesi ve ikili ilişkilerin nitelikli gelişmesini hızlandırması gerektiğine dikkat çekti.

Çin-Özbekistan ilişkilerinin gelişmesine tam güven duyduklarını dile getiren Wang dört ana başlıkta ikili işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ileri sürdü: karşılıklı destek sağlanması, ticari ve ekonomik işbirliğinin ilerletilmesi, ortak güvenliğin korunması ve kültürel iletişimin yoğunlaştırılması.

Özbek Bakan Saidov ise Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Çin-Özbekistan işbirliğine yön vererek ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtığına işaret etti.

Çin ile birlikte işbirliği planını belirlemeye, işbirliği alanlarını genişletmeye ve somut adımlarla iki lider arasında varılan önemli stratejik mutabakatı hayata geçirmeye hazır olduklarını kaydeden Saidov, Tek Çin ilkesini kararlılıkla izleyerek, Çin'in ulusal yeniden birleşmeye ulaşmak için tüm çabalarını destekleyeceklerine ve tüm önemli meselelerde Çin’in yanında duracaklarına dikkat çekti.

Saidov ayrıca Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ileri sürülen tüm küresel inisiyatifleri destekleyerek Çin ile el ele omuz omuza bölgesel barış ve istikrarı korumaya hazır olduklarının da altını çizdi.

Bakan Wang Yi Kırgız mevkidaşıyla gerçekleştirdiği görüşmede geçen sene mayıs ayında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Kırgızistan Devlet Başkanı Sadyr Japarov’un Xi’an’da gerçekleşen görüşmede Çin-Kırgızistan ilişkilerini yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri seviyesine yükselttiğini hatırlatarak iki liderin stratejik önderliğinde Çin-Kırgızistan ilişkilerinin hızlı ve kapsamlı bir şekilde geliştiğini, özellikle tarım ürünleri ve yeni enerji araçları dâhil olmak üzere dış ticaret hacminde büyük artış kaydedildiğini kaydetti.

Wang iki tarafın iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatı hayata geçirerek Çin-Kırgızistan kader birliğini oluşturma hedefiyle karşılıklı siyasi güveni artırması, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini geliştirmesi gerektiğini dile getirdi.

Bakan Kulubayev Kırgızistan-Çin ilişkilerinin yüksek seviyede geliştiğine dikkat çekerek Çin ile ilişkilere büyük önem verdiklerini ve Tek Çin ilkesine bağlı kalarak, Xinjiang, Tibet ve Hong Kong gibi meselelerde Çin’i kararlılıkla destekleyeceklerini kaydetti.

Kulubayev Çinli işletmelerin ülkede yatırım yapmalarını teşvik etmek için daha güvenli ve rahat bir ortamı sağlamaya hazır olduklarını dile getirerek Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ileri sürdüğü insanlık için kader birliğini oluşturma konseptinin çağın akışına uyduğunu, Kırgızistan’ın bu önemli konsept ve üç küresel inisiyatifi yerine getirmeye hazır olduğunu vurguladı.


Bize Ulaşın

Büyükesat, Uğur Mumcu Sk. No:52, 06700 Çankaya/Ankara

+90 (312) 446 58 15

info@asyaninsesi.com.tr

Bizi Takip Edin

© Asyanın Sesi. Her hakkı saklıdır.

Web Tasarım: AdaNET