Çin İsrail'den Refah'a yönelik operasyonları derhal durdurmasını istedi

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Fu Cong, İsrail’den Refah’a yönelik askeri operasyonları derhal durdurmasını isterken ABD’ye de ateşkesin sağlanmasına ve savaşa son verilmesine katkı yapma çağrısında bulundu.

Cezayir ve Slovenya'nın talebi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde dün Gazze Şeridi'nin Refah kentindeki duruma ilişkin bir toplantı düzenlendi.

Fu Cong, toplantıda yaptığı konuşmada, Çin’in BM Güvenlik Konseyi'nin 2728 sayılı kararının uygulanmasını sağlamak için daha çok adım atılmasını desteklediğini kaydetti.

Gazze'deki mevcut insani felaketin hayal edilemeyecek bir noktaya geldiğini kaydeden Fu, İsrail’e uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini ciddiyetle yerine getirme, tüm kara sınır kapılarını derhal açma, gıda, ilaç ve yakıt gibi temel yaşam malzemelerinin tedarikini sağlama çağrısı yaptı.

İki devletli çözüm planının Filistin-İsrail sorununun çözülmesi için uygulanabilir tek yol olduğunu yineleyen Fu, Çin’in Filistin'in bağımsız bir devlet kurmasını ve bir an önce Birleşmiş Milletler'e tam üye olmasını desteklediğini dile getirdi.


Bize Ulaşın

Büyükesat, Uğur Mumcu Sk. No:52, 06700 Çankaya/Ankara

+90 (312) 446 58 15

info@asyaninsesi.com.tr

Bizi Takip Edin

© Asyanın Sesi. Her hakkı saklıdır.

Web Tasarım: AdaNET