Çin'den, Husilere BM personelini koşulsuz serbest bırakma çağrısı

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Husilere alıkoydukları BM personelini derhal ve koşulsuz bir şekilde serbest bırakma çağrısında bulundu.

Geng Shuang, dün BM Güvenlik Konseyi’nin Yemen’deki son durumla ilgili olarak düzenlediği açık oturumda Husilere, ticaret gemilerinin uluslararası hukuka uygun olarak Kızıldeniz’deki seyrüsefer hakkına saygı duyması ve saldırıları derhal durdurarak Kızıldeniz’deki su yollarının güvenliğini sağlaması çağrısını yineledi.

Geng, ilgili tarafları itidalli davranarak gerilimi tırmandıracak her türlü eylemi durdurmaya davet etti.

Geng, "Uluslararası toplumun Yemen’e yönelik insani yardımı artırarak insani durumu iyileştirme çabalarını destekliyoruz. Yardım sağlayanların en kısa sürede bağış taahhütlerini yerine getirmelerini bekliyoruz. Taraflar, Yemen hükümetinin ekonomik gelişimi ve halkın yaşam koşullarını iyileştirmek için gösterdiği çabalara destek vermelidir. BM personelinin alıkonulmasından büyük endişe duyuyoruz ve Husileri, alıkoydukları BM personelini derhal ve koşulsuz bir şekilde serbest bırakmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.


Bize Ulaşın

Büyükesat, Uğur Mumcu Sk. No:52, 06700 Çankaya/Ankara

+90 (312) 446 58 15

info@asyaninsesi.com.tr

Bizi Takip Edin

© Asyanın Sesi. Her hakkı saklıdır.

Web Tasarım: AdaNET